Екскурзии в България
Елена и Царските търновски манастири - 10.06. | 12.08.23
Цена 149 лв.
Елена и Царските търновски манастири - Килифаревски, Плаковски и Къпиновски манастири
Маршрут: София - Елена - София
2 дни / 1 нощувка
Дати на отпътуване: 10.06. | 12.08.23
(пътуването е с 20-местен бус)
1 ден: Отпътуване от пл. Ал. Невски и ул. Оборище в 7.30 ч. Посещение на царските търновски манастири:
Килифаревски манастир "Рождество Богородично" - основан през 1348г. от видния български исихаст Теодосий Търновски с подкрепата на цар Иван Александър. Теодосий става игумен на манастира и го превръща в едно от най-значимите книжовни средища в България и духовен център на православния исихазъм. Тук се пишели и превеждали разнообразни богослужебни книги, жития, проповеди и светски хроники. Светата обител става център на книжовна школа, която през 1360г. има над 460 ученика, като в школата се били обучавани патриарх Евтимий, Ромил Видински и бъдещия киевски и московски митрополит Киприан. Когато османското нашествие достигнало Търново, манастирът бил укрепен със стени и бойни кули. Лично цар Иван Александър дарил средства за главната кула и за нова църква. Въпреки това при падането на Търново новоукрепения манастир бил разрушен от турците.
Плаковският манастир "Св. Пророк Илия" - основан по времето на цар Иван Асен II, като първоначално се е намирал на няколко километра от днешната обител, където все още може да се види малка старинна църква. На сегашното си място манастира е издигнат през втората половина на 13в., и както повечето манастири около Велико Търново е разрушен по време на османското нашествие. През 1450г. Плаковският манастир е възстановен, като впоследствие неколкократно е опожаряван и разграбван. През 1794г. Неофит Бозвели е посетил на два пъти манастира и обмислял заедно с монасите как да се подготвят и разпращат из страната учители и свещеници, които да служат на български език.
Къпиновският манастир е основан през 1272г. по времето на цар Константин Асен - Тих (1257 – 1277г.). Надпис върху апсидата на днешната манастирска църква съобщава, че в същата година на това място е бил издигнат храм, наречен "Св.Троица". През този период манастирът е представлявал важен религиозен център, но с падането на Търново под турска власт е опожарен. В края на 17в. селяните от близките села успяват да издействат разрешение от турските власти за възстановяването му.
Обяд край Къпиновския водопад. Пристигане в гр. Елена. Свободно време. Нощувка.
2 ден: Закуска.
Разглеждане на забележителностите наград Елена. Днес в града са запазени голям брой къщи и обществени постройки от различни архитектурни периоди. Близо 200 са паметниците на културата, а седем от тях са с национално значение.
Сред емблематичните за града сгради екъщата музей „Иларион Макариополски” включена в списъка на 100-те национални обекта. Тя е една от най-старите запазени къщи. Строена е около 1710-1715 г. и се намира в центъра на града. Къщата е двуетажна, с големи стрехи и чардаци. В нея е роден един от водачите на борбите за независима българска църква Иларион Макариополски (1812 г. – 1875 г.), както и поетът Стоян Михайловски (1856 г. – 1927 г.).
Сред най-интересните забележителности на Елена е и уникалниятархитектурен ансамбъл на „Петте Разсуканови къщи”– пет къщи, построени от заможния хаджи Димитър Разсуканов в края на ХVІІІ и началото на ХІХ век. Всяка от къщите има собствена архитектура, с която се отличава от другите, но фасадата на всяка от тях е хармонично свързана с тази на съседните къщи. Символът на град Елена е Часовниковата кула, която се намира на най-високото място в центъра на града. Тя е построена през 1812 г. и е една от първите в страната.
Друга интересна забележителност на град Елена е сградата наДаскалоливницата- първото класно училище в България включена в списъка на 100-те национални обекта. То е построено през 1844 г. В неговия двор се намира и християнският храм „Свети Никола” - най-старият храм в Елена и региона. Първият писмен документ за съществуването на църквата датира от 1518 г. Вътрешността й впечатлява с красив иконостас и стенописи. До храм „Свети Никола” през 1837 г. е построен храмът "Успение на Пресвета Богородица", който до Освобождението през 1878 г. е най-големият храм в Северна България с 33 метра дължина, 21 метра ширина и 25 метра височина.
След туристическата програма – свободно време за обяд.
Отпътуване за София. Пристигане вечерта на пл. Ал. Невски и ул. Оборище.
- Програмата в word файл: изтеглете (Размер: 214 KB)
Препоръчваме на туристите да бъдат подготвени с удобни обувки!
Минимален брой туристи за осъществяване на екскурзията: 25 туриста.
Крайният срок за уведомяване, в случай че минималният брой туристи за осъществяване на организираното пътуване не е набран, е както следва:
- 20 дни преди започването на изпълнението на тур. пакет включително – в случай на пътувания с продължителност, по-голяма от 6 дни
- 7 дни започване на изпълнението на тур. пакет включително – в случай на пътувания с продължителност от 2 до 6 дни
- 48 часа преди започване на изпълнението на тур. пакет включително – в случай на пътувания с продължителност, по – малка от 2 дни
Начин на плащане: депозит – 30 % от пакетната цена; доплащане - 15 дни преди датата на отпътуване.
Срокове за анулации и неустойки:
- За резервации направени по тарифи РАННИ ЗАПИСВАНИЯ за всички видове програми – 95 % от внесеният депозит.
- За автобусни програми по редовни цени:
- От деня, следващ деня на записването до 60-тия ден преди датата на заминаване – 10% от общата стойност на туристическия пакет;
- От 59-тия ден до 10-тия ден преди датата на заминаване – 30% от общата стойност на туристическия пакет;
- От 9-тия ден до 1-вия ден преди датата на заминаване – 100% от общата стойност на туристическия пакет;
- За празнични оферти (Великден, Майски празници, Коледа, Нова година и др.) по редовни цени:
- От деня, следващ деня на записването до 91-тия ден преди датата на заминаване – такса резервация 30 лв. за всяко лице от договора, освен случаите когато има издаден самолет билет. Тогава важат условията на превозвача.
- От 90 до 60 дни преди датата на заминаване – 30% от общата стойност на туристическия пакет;
- От 59 до 31 дни преди датата на заминаване – 50% от общата стойност на туристическия пакет;
- От 30 до 1-вия ден преди датата на заминаване – 100% от общата стойност на туристическия пакет;
- За всяка промяна относно резервация след първоначалното записване за всички видове туристически пакети с изключение когато има издаден самолет билет (тогава важат условията на превозвача) се удържа такса в размер на 30 лева.
Необходими документи и условия на пътуване: валидна лична карта за български граждани. Офертата не е подходяща за лица с ограничена подвижност. Няма паспортни, визови, медицински и здравни изисквания, свързани с пътуването.
Забележка:
Туроператорът НЕ носи отговорност при промяна на музейните такси и работното време на музеите. Посочените такси са съгласно информацията, поместена в сайтовете на посочените туристически обекти. Възможно е да настъпят промени.
Туроператорът си запазва правото на промени в последователността на изпълнение на програмата по независещи от него причини и не носи отговорност за туристи, недопуснати от съответните власти.