Преференциална оферта

Карнавала във Венеция - 3 нощ. - 480 лв.

Екскурзии в България

Разпечатайте офертата

арх. ком. Генгир в Айтос - Бургас – Несебър - Поморие – Аква Калиде - 06.06.25

3 Дни / 2 Нощувки
Автобус
Оцени тази оферта (5.00 от 3 вота)

Цена 279 лв.

Информация за програмата
Сподели

Архитекгурно-етнографски комплекс Генгир в Айтос - Бургас – Несебър обект на ЮНЕСКО - Поморие – Аква Калиде

3 дни / 2 нощувки

Дата на отпътуване: 06.06.25

1 ден: Отпътуване от пл. Ал.Невски и ул. Оборище в 7.00 ч. за Бургас.

По пътя спиране в гр. Айтос и посещение на Архитектурно-етнографски комплекс "Генгер" - действаща на открито етнографска експозиция. Комплексът носи името на растението Генгер или Айтоско клинавче. Това е българско ендемитно и реликтно растение, включено в последното издание на Червената книга на България в категорията „застрашен“. Представлява нисък, силно разклонен бодлив храст, висок 30-50 см. Листата му са сложни, по 4-5 двойки, дълги едва 1-1,6 см., но затова пък корените му достигат 4 м. дълбочина. Имат ланцетна форма, като на върха са заострени като бодил. Цветовете му също са дребни, бледожълти, разположени в дъното на листните пазви. Цъфти юни-юли. Това, което го прави толкова значим вид е, че единственото място в света, където се среща, са каменистите и сухи хълмове около гр.Айтос. Там, цялата световна популация на вида, заема едва 1222,5 хе. На растението е кръстена и улицата на занаятите. Комплексът се състои от хотелска част, механа, винарна, кафене, етнографска къща - музей и алея на старите занаяти, магазин за български сувенири. Механата предлага апетитна българска кухня и други специалитети. Комплексът се намира в тих природен кът - в началото на лесопарк Славеева река. В Айтоския Балкан се простират големи горски дъбови и букови масиви. Северно от града се намира чудно скално образувание от три скали - тримата вкаменени братя.

С годините градът е създал прекрасно оформен градински парк „Славеева река“, наречен така поради красивите песни на славеите по тези места. Скалното образувание от три скали – тримата вкаменени братя е включено е в Списъка на 100 – те национални туристически обекта.

Продължаване за Бургас. Настаняване в хотел в района. Нощувка.



2 ден: Закуска. Посещение на:

гр. Несебър - един от най-древните градове в Европа, възникнал преди повече от 3200 години. Старият град е разположен на малък полуостров с дължина само 850 м и ширина 350 м, свързан със сушата чрез тесен провлак. Несебърският полуостров - античната Месамбрия, наричана в ранното средновековие Месемврия, а по-късно и Несебър, е заселен още в края на бронзовата епоха.

За първи път градът е включен в пределите на българската държава през 812 г., когато хан Крум го завладява след 14-дневна обсада и тук се заселват българи. За по-дълго време Несебър е отново в български ръце в годините на царуването на цар Симеон Велики. През XII и XIII в. градът развива активни търговски връзки със земите от Средиземноморието и Адриатика, както и с княжествата на север от р. Дунав. Строят се и се стенописват църквите “Св. Стефан” (XI в.) и “Св. Йоан Кръстител” (XI в.) - станали прототип на строените по-късно несебърски църкви-шедьоври от ХIII-ХIV в.

Особен разцвет градът преживява при управлението на цар Иван Александър. Строят се нови църкви - “Христос Пантократор” (XIII - ХIV в.), “Св. Йоан Неосветени” (XIV в.), а в околностите на града активна духовна дейност развиват редица манастири. Царската фамилия и самият цар Иван Александър дават редица привилегии на несебърските манастири и ги даряват богато. По легендарни данни през своето съществуване Несебър е имал около 40 църкви. В момента има данни за 23 от тях. И сега заради многото и добре запазени църкви, особено от периода XIII - XIV век, градът е наричан от наши и чужди изследователи „българската Равена”. Почти през цялата си история Несебър е бил резиденция на митрополит.

Заради уникалните си природни дадености и много добре запазените паметници от различни епохи на VII-та сесия на Комитета за Световно Наследство в гр. Флоренция през 1983 г. Старият град Несебър е включен в Списъка на паметниците на Световното културно наследство ЮНЕСКО. Музеят Старинен Несебър е включен в Списъка на 100 – те национални туристически обекта.


гр. Поморие - Градът е основан като гръцка колония с името Анхиало в края на V в.пр.Хр. Уникални исторически и културни паметници днес са
Тракийската куполна гробница - музейният обект “Стари анхиалски солници”, църквите “Христос” и “Св.Богородица”, манастирът “Св.Георги” и архитектурният резерват “Стари поморийски къщи”. Забележителност на града е аязмото в манастира “Св.Георги”. Според историята там са заровени част от мощите на Св.Георги, а извора над тях е с лековита вода. Посещение на манастира „Св.Георги“.
Антична куполна гробница „Кухата могила - датира от ІІ-ІІІв сл. Хр. Смята се, че тя е служила за хероон (мавзолей) на богата анхиалска фамилия, в който са се извършвани религиозни езически ритуали.

Гробницата се състои от коридор (дромос) с дължина 22 м и кръгла камера с диаметър 11,60м и височина 5,50м. Изградена е от камък и тухли. Гробницата е засводена с полуцилиндричен свод, в центъра на който има куха колона с диаметър 3,30м, която се разширява нагоре и слива с външната стена. От вътрешната стена на кухата колона е имало вита каменна стълба, която е отвеждала на повърхността на могилата. По околовръстната стена на гробницата има пет ниши, в които са били поставяни урните на покойниците. Предполага се, че стените са били изрисувани, но днес посетителите могат да видят само следи от зелена мазилка.

Гробницата е единствена по рода си на Балканския полуостров. Архитектурата и градежът й и до днес впечатляват с перфектното изпълнение. Много архитекти от цял свят изучават гробницата, за да разгадаят тайната на гъбообразния й купол. Обявена е за архитектурно-строителен паметник от 1965г.

Музеят на солта - включен в Списъка на 100 – те национални туристически обекта. Музеят в Поморие е единственият в България и на Балканите специализиран музей за производството на сол чрез слънчево изпарение на морска вода. Открит е на 7 септември 2002 година. Създаден е с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез програма „Фар”. Намира се в района на стария град. Музеят представя древната анхиалска технология за производтво на морска сол. Той се състои от експозионна зала и 25 дка действащи солници.

Посетителският център „Поморийско езеро“ е включен в Списъка на 100 – те национални туристически обекта. Поморийското езеро е естествена свръхсолена лагуна, разположена на българското Черноморско крайбрежие, в непосредствена близост до гр. Поморие.
Влажната зона предлага рядко съчетание на условия за живот, които позволяват развитието на много рядък комплекс от соленолюбива растителност и животни приспособени към тази соленост, част от които могат да се видят единствено тук. Разположението на езерото на западния бряг на Черно море, по протежението на който преминава втория по големина миграционен път на птиците в Европа Via Pontica обуславя голямото разнообразие от птици (над 270 вида), което може да се наблюдава през различните сезони на годината. Богатото биологично разнообразие на Поморийско езеро и съхранения природен ландшафт са причина влажната зона и прилежащите територии да бъдат защитени съгласно българското (ЗМ Поморийско езеро) и международното природозащитно законодателство включено е в Списъкът на влажните зони с международно значение към Конвенцията за опазването на влажните зони (Рамсарска конвенция) и в екологичната мрежа на ЕС - Натура 2000.

Свободно време в Бургас - един от най-големите градове в страната. Близостта до морето и равнинният характер на района е причина той да е населен още от древността. Най-ранните находки в региона се отнасят към бронзовата и ранната желязна епоха. Много са и археологическите находки от тракийския период (ІV в. пр.н.е). В района на Бургас са се водили едни от големите битки на българската държава с Византийската империя. Победите на хан Тервел (VIII в.) при Анхиалското поле през 708 г. и на хан Кардам (управлявал 777 г. – 802 г.) при карнобатската крепост Маркели през 792 г. утвърждават българската държава.

По време на османското владичество градът се развива като просветен и духовен център. През ХVІІІ в. пристанището на Бургас вече се е превърнало в най-голямото на юг от Стара планина. Бургас е освободен от османско владичество на 6 февруари 1878 г. Градът претърпява силно индустриализиране и модернизиране в началото на ХХ в. За историята на града и други любопитни факти може да се научи в експозициите на Регионалния исторически музей на Бургас, които са разположени в няколко сгради. В историческата експозиция са изложени снимки, документи за най-новата история на Бургас – след 1878 г. до 70-те години на ХХ в. В археологическата експозиция на бул. „Алеко Богориди” № 21 са изложени археологически находки от Праисторията и Средновековието. Със специална колекция експонати е представена историята на корабоплаването по Черно море още от средата на ІІ хил. пр.Хр. Тук посетителите ще научат повече за историята на Бургас по време на Първото и Второто българско царство и падането на града под османско владичество.
Катедралният храм „Св. св. Кирил и Методий” също е сред най-посещаваните обекти в града. Храмът е строен в периода 1897-1907 г. по планове на италианския архитект Рикардо Тоскани (1857-1929). На стъклописа на главния вход са изобразени братята Кирил и Методий. Църквата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение. До катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий”, в къща от средата на ХІХ в., е разположена етнографската експозиция, представяща културата и бита на Бургас в миналото. В музея се намира най-богатата колекция от традиционни костюми от всички етнографски групи в Бургаско, показани са уникални ритуални костюми от ХІХ в., характерни за Бургаския край.

Приморският парк се простира по брега на 7 км. На територията му има наблюдателни площадки, добре поддържани цветни лехи, алеи за разходки и фонтани. Има стъпала до самото море. В парка има всичко за приятно забавление: велосипедни алеи, удобни пейки, детски площадки, кафенета, летен театър, мини зоопарк и дори казино. Сред многобройните паметници има паметник, посветен на А. С. Пушкин, Нулев километър. Марка на компаса, която точно идентифицира географския център на даден град. Тя се появи през 2011 г. и веднага се влюби в жителите. На галено те нарекоха нулевия километър „пъпа на града“. Атракцията се намира на улицата. Александровска. Представлява плоча с релефен орнамент. Всички разстояния до всяко място в Бургас се отчитат от нулевия километър.
Нощувка.


3 ден: Закуска. Отпътуване за София. По пътя посещение на Аква Калиде – мястото събрало в себе си хилядолетна история. Акве Калиде е исторически град, който се намира на територията на град Бургас. Той е бил обитаван още през неолитната епоха и археолозите разграничават няколко периода на ползването му - Тракийско светилище на трите нимфи, Римски бани на Акве Калиде, Българско и Византийско Средновековие, Османски период и След Освобождението. Край руините са открити невероятни артефакти, които може да се видят в Историческия музей на град Бургас.

Посетителите могат да посетят изцяло реставрираната баня на Сюлейман Великолепни и да гледат специални 3D прожекции, чрез които ще могат виртуално да преминат от епохата на траките и легендата за Светещия извор на трите нимфи, през римската епоха, до времето на Сюлейман Великолепни.

Пристигане в София вечерта на пл. Ал. Невски и ул. Оборище.

Полезна информация

Минимален брой туристи за осъществяване на екскурзията: 25 туриста.

Крайният срок за уведомяване, в случай че минималният брой туристи за осъществяване на организираното пътуване не е набран, е както следва:
- 20 дни преди започването на изпълнението на тур. пакет включително – в случай на пътувания с продължителност, по-голяма от 6 дни
- 7 дни започване на изпълнението на тур. пакет включително – в случай на пътувания с продължителност от 2 до 6 дни
- 48 часа преди започване на изпълнението на тур. пакет включително – в случай на пътувания с продължителност, по – малка от 2 дни

Начин на плащане: депозит – 30 % от пакетната цена; доплащане - 15 дни преди датата на отпътуване.

Срокове за анулации и неустойки:

  • За резервации направени по тарифи РАННИ ЗАПИСВАНИЯ за всички видове програми – 95 % от внесеният депозит.
  • За автобусни програми по редовни цени:

- От деня, следващ деня на записването до 60-тия ден преди датата на заминаване – 10% от общата стойност на туристическия пакет;

- От 59-тия ден до 10-тия ден преди датата на заминаване – 30% от общата стойност на туристическия пакет;

- От 9-тия ден до 1-вия ден преди датата на заминаване – 100% от общата стойност на туристическия пакет;

  • За празнични оферти (Великден, Майски празници, Коледа, Нова година и др.) по редовни цени:

- От деня, следващ деня на записването до 91-тия ден преди датата на заминаване – такса резервация 30 лв. за всяко лице от договора, освен случаите когато има издаден самолет билет. Тогава важат условията на превозвача.

- От 90 до 60 дни преди датата на заминаване – 30% от общата стойност на туристическия пакет;

- От 59 до 31 дни преди датата на заминаване – 50% от общата стойност на туристическия пакет;

- От 30 до 1-вия ден преди датата на заминаване – 100% от общата стойност на туристическия пакет;

  • За всяка промяна относно резервация след първоначалното записване за всички видове туристически пакети с изключение когато има издаден самолет билет (тогава важат условията на превозвача) се удържа такса в размер на 30 лева.

Необходими документи и условия на пътуване: валидна лична карта за български граждани. Офертата не е подходяща за лица с ограничена подвижност. Няма паспортни, визови, медицински и здравни изисквания, свързани с пътуването.

Забележка:

Туроператорът НЕ носи отговорност при промяна на музейните такси и работното време на музеите. Посочените такси са съгласно информацията, поместена в сайтовете на посочените туристически обекти. Възможно е да настъпят промени.

Туроператорът си запазва правото на промени в последователността на изпълнение на програмата по независещи от него причини и не носи отговорност за туристи, недопуснати от съответните власти.